لوازم بادی کامیون

لوازم بادی کامیون : ۰۹۱۵۱۰۷۶۸۸۷


5/5 - (7 امتیاز)

لوازم بادی کامیون از جمله قطعات مهم و کاربردی در وسایل نقلیه سنگین محسوب می‌شوند. در بین تمامی لوازم بادی کامیون پر صرف‌ترین و مهم‌ترین قطعات این وسایل شامل بوستر ترمزها؛ سوپاپ ساعتی؛ فشفشه تک ۳۰ ؛فشفشه دوبل ۳۰ ؛ وسط فشفشه کامیون؛ لاستیک فشفشه ؛سوپاپ ساعتی خوش  کن کامل؛ شیر سکو سه حالته؛ سوپاپ ساعتی بنز ۷۴؛ سوپاپ کف گرد سوپاپ‌دار تریلی با کپلینگ و غیر می‌باشد.

لوازم بادی کامیون

کاربرد لوازم بادی کامیون چیست؟

بیشترین کاربرد لوازم بادی کامیون در ترمز وسایل نقلیه می‌باشد که در واقع بخش‌های اصلی لوازم بادی کامیون شامل: بوستر ترمز؛ دبه یا فشفشه می‌باشد. این قطعات میزان فشار هوایی را که برای ترمز مورد نیاز است رادر کمپرسور فراهم کرده و با فشار پای راننده روی پدال این هوا وارد بوستر ترمز خواهد شد.

در گام بعد بوستر ترمز در طی یک فرایند چرخشی میل بادامک را می چرخاند و به جغجغه ترمز و لنت‌ها فشار وارد می‌کند و مراحل ترمزگیری را راحت‌تر می‌کند. به جرات می‌توان گفت بوستر ترمزها در بخش لوازم بادی از اهمیت بیشتری نسبت به سایر اجزا دارند. البته علت اصلی این موضوع به دلیل وزن و سنگینی زیاد وسیله نقلیه می‌باشد که به اضافه بار همگی باید تحت کنترل راننده باشند و عمل ترمزگیری که یکی از بخش‌های مهم در رانندگی محسوب می‌شود؛ اهمیت این موضوع را دو صد چندان کرده است.

به همین علت باید سعی شود تا مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین قطعات کاربردی در بخش بوستر ترمز استفاده شود. تا فرایند ترمزگیری در نهایت سرعت دقت و مهارت انجام پذیرد .به عنوان مثال: وقتی یک وسیله نقلیه با ۴۰ تن بار سنگین در حال ترمز گرفتن باشد؛ این میزان فشار بار در زمان ترمزگیری تقریباً چیزی حدود ۱۰۰ تن خواهد شد ؛یعنی دو برابر و نیم بیشتر به وزن اضافه می‌شود.

حتی می‌توان گفت اگر نیم متر کمتر یا بیشتر ترمزگیری انجام شود می‌تواند عمل ترمز تبدیل به یک فاجعه و بروز حادثه برای وسیله نقلیه و راننده باشد. با توجه به اهمیت موضوع نسبت به سلامت راننده تضمین سلامت وسیله نقلیه و سرمایه‌ای که راننده برای کسب و کار در حال فعالیت است همگی تحت آسیب و خطر خواهند بود. لذا سایر قطعات مانند بوستر ترمز؛ لوازم جغجغه و سایر لوازم بادی که در ترمز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ برای راننده اهمیت فوق العاده بالایی را دارند. لذا باید حتماً از کیفیت بالایی هم برخوردار باشند.

لوازم بادی کامیون

فشفشه تک ۳۰

جزو قطعات اصلی لوازم بادی ترمز کامیون و به عنوان بوستر تک سی هم شما می‌توانید آن را در بازار بخواهید. مناسب برای کامیون‌ها کشنده‌ها و به طور کلی وسایل نقلیه سنگین است .فشفشه از یک میله بلند تشکیل شده که به جقجقه متصل می‌شود.
داخل جعبه هم یک میل ترمز قرار داده شده که برای اتصال کفشک و لنت ترمز می‌باشد. فشفشه‌های کامیون تک ۳۰ دارانواع مختلفی توزیع می‌شود. از جمله:
 • فشفشه‌های کامیون تک سی دستی
 • فشفشه‌های کامیون تک سیب پدالی
 • فشفشه‌های کامیون تک سی اضطراری می‌باشد .
کاربرد اصلی فشفشه‌های کامیون‌های تک سی برای تبدیل فشار هوا به نیروی مکانیکی است. رانندگان عزیز در بازار به عنوان دبه کامیون تک سی و بوستر تک ۳۰ این فشفشه ها را می شناسند.
 لوازم بادی ترمز کامیون
لوازم بادی ترمز کامیون

فشفشه دوبله ۳۰ ۳۰ بنزی

این مدل از فشفشه‌ها رو می‌توان جزو با کیفیت‌ترین فشفشه‌ها نسبت به انواع مدل مشابه دانست .معمولاً وجود این فشفشه‌ها باعث می‌شود که وقتی ماشین خاموش است ترمز عمل نکند و در واقع پدال سفت می‌شود .این فشفشه‌ها یک بخش فلزی و سیاه رنگ دارند که در پشت موتور و طرف راننده قرار داده می‌شود .البته شما با بالا زدن کاپوت ماشین می‌توانید این فشفشه‌ها را ببینید .شما می‌توانید با این فشفشه‌ها با کمترین میزان فشار پا روی پدال یک ترمزگیری خیلی راحت داشته باشید. در صورتی که این بوسترها در روی خودرو قرار نگیرند ؛فرایند ترمزگیری فوق العاده سخت و وحشتناک است و دربیشتر موارد باعث آسیب‌های جدی به سیستم ترمز وارد خواهد شد.
این بوسترها از نظر شکل ظاهری یک قوطی فلزی مشکی هستند که سایر قطعات را در خود جای می‌دهند و تمامی فرایند ترمزگیری از این طریق انجام خواهد شد. سایر قطعاتی که داخل بوستر یا فشفشه دوبله سی سی قرار می‌گیرد شامل:
 • سوپاپ یک طرفه
 • دیافراگم
 • سوپاپ هوشمند
 • بدنه فشفشه
 • پیستون فشفشه
 • میله رابط فنر

سوپاپ ساعتی خوش کن

اگر می‌خواهید که ذرات گرد و غبار هوا را که اغلب موارد آغشته به روغن و آب می‌باشد؛ خیلی تمیز و صاف وارد موتور وسیله نقلیه خود کنید؛ بهتر است تا از این سوپاپ‌های ساعتی استفاده کنید. به دلیل اهمیت و کارایی زیاد این قطعه می‌توان این سوپاپ‌ها را جزو پرمصرف‌ترین قطعات وسایل نقلیه سنگین بدانیم.
سوپاپ‌های ساعتی خوش کن کامل دارای انواع مختلف فیلتر دار و بدون فیلتر هستند می‌توانید از مدل‌های فیلتر دار آن در کامیون‌های ایویکو؛ هوو ؛کامیون بنز؛ کامیون بادسان و موارد مشابه استفاده کنید .برای استفاده از این سوپاپ‌ها می‌توانید هوای سالم را گرفته و به بخش‌های داخلی خودرو وارد کنید.
اجزای سوپاپ‌های ساعتی شامل:
 • قسمت تخلیه بخش شیر کنترل فشار
 • بخش فیلتر خشک کن
 • قسمت شیر کنترل خروجی می‌باشد که هر کدام وظیفه خود را بر عهده دارد.

سوپاپ کف گرد سوپاپ‌دار تریلی

این قطعه در لوازم بادی کامیون هم معمولاً در پشت اتاق تریلی تعبیه می‌شود و با شلنگ‌های پشت اتاق تریلی در ارتباط است و دارای چهار نوع سوراخ تنگ؛ سوراخ گشاد ؛مدل ساده سوراخ تنگ و مدل ساده سوراخ گشاد می‌باشد.

بوستر ترمز

بوستر ترمزها جز مهم‌ترین لوازم بادی کامیون‌ها هستند که شما می‌توانید تمامی عملکرد ترمز و توقف وسیله نقلیه خود را توسط آن کنترل کنید. در واقع با فشار پای راننده روی پدال عملیات توقف انجام می‌شود. یعنی راننده به کمک بوستر با کمترین فشاری که به پدال ترمز وارد می‌کند فشار زیادی به ترمز وارد می‌شود.

این فشار به دلیل هوای فشرده‌ای است که داخل بوستر ترمز وجود دارد. در واقع بوسترها قطعاتی فلزی هستند که داخل یک قوطی سیاه رنگ هستند که داخل موتور و دقیقا سمت راننده هستند. بوسترها نیروی ترمز را با فشار بیشتر بر ترمز اعمال می کنند موقعی که راننده پا روی پدال می گذارد هوا با فشار زیاد به بوستر منتقل می شود و نیروی زیاد ایجاد می‌کند. این نیرو به ترمزها و لنت ها منتقل می شود و فرایند ترمز راحت‌تر، سریع تر و ایمن تر انجام می شود.
برای اینکه با بخش های مختلف بوستر ترمز آشنا شوید بهتر است بدانید که بوستر ترمز از یک بدنه فلزی مشکی رنگ تشکیل شده که هوای فشرده را جمع آوري می کند.
سوپاپ هوشمندی که در بوستر ترمز قرار دارد برای جابجایی هوای داخل بوستر است. فنر بوستر هم به گونه ای قرارگرفته که سوپاپ را بر می‌گرداند. پیستون ها هم مثل فنرها عملکردی مشابه دارند و هوا را فشرده می کنند.
با توجه به تنوعی که در انواع بوستر ترمز وجود دارد شما می‌توانید انواع بوستر ترمز هوایی و بوستر ترمز هیدرولیکی را تهیه کنید. بوسترهای هوایی ترمزگیری را با فشار بیشتری انجام می‌دهند.هوای فشرده به کمک موتور پمپ به مخزن هوا منتقل می شود.در حالی که در بوسترهای هیدرولیکی از پمپ هیدرولیکی برای افزایش فشار ترمز استفاده می شود. این فشار توسط مایع هیدرولیکی توسط موتور پمپ با فشار زیاد فشرده می شود.

از جمله انواع پوسترهای ترمز وسایل نقلیه سنگین شامل

 • بوستر ترمز سی‌سی بنزی
 • بوستر ترمز سی سی ماکی
 • بوستر ترمز ۲۴ ماکی
 • بوستر ترمز ۲۴۲۴ ماکی
 • بوستر ترمز ۱۶۲۴ ماکی
 • بوستر ترمز تک سی
 • بوستر ترمز تک ۲۴
 • بوستر ترمز ۲۴۳۰ بنزی و…

می باشد.
شما می‌توانید جهت خرید و ثبت سفارش هر یک از این بوسترها با نمایندگی‌های معتبر فروش در کشور از جمله مجموعه بازرگانی فولاد یدک تماس بگیرید تا علاوه بر تضمین خرید بتوانید محصولات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید. هم اکنون می توانید جهت تهیه و ثبت سفارشات خود با ما با شماره ۰۹۱۵۱۰۷۶۸۸۷ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *