بخش‌ها و اجزای مختلف سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

بخش‌ها و اجزای مختلف سوپاپ ساعتی خوش کن کامل


5/5 - (4 امتیاز)

سوپاپ ساعتی خوش کن کامل در واقع یکی از قطعات لوازم بادی محسوب می‌شود که برای فیلتر کردن هوای آلوده و آغشته به ذرات گرد و غبار و روغن آب و غیره می‌باشد سوپاپ ساعتی خوش کن کامل پس از اینکه هوای آلوده را فیلتر کرد و صاف نمود هوا وارد موتور وسیله نقلیه شده و منجر به عملکرد بهتر موتور تریلی کامیون‌ها خواهد شد این قطعه را می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین قطعات خودرو دانست برای اینکه بتوانید با عملکرد و نحوه استفاده بهتر و با سایر اجزای آن آشنا شوید به معرفی این قطعه خواهیم پرداخت.

انواع سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

 • سوپاپ ساعتی خوش کن کامل فیلتر دار
 • سوپاپ ساعتی خوش کن بدون فیلتر

همانطور که اشاره شد این سوپاپ‌ها جزو بیشترین موارد مصرفی می‌باشند در بین این دو نوع از سوپاپ ساعتی ؛سوپاپ ساعتی خوش کن کامل فیلتر دار بیشترین مورد مصرفی را دارند چون فیلترها به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته:

از سوپاپ ساعتی خوش کن در اصطلاح عامیانه به عنوان سوپاپ ساعتی نیز قید می‌شود.

کاربرد سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

کاربرد سوپاپ‌های ساعتی مخصوصاً سوپاپ ساعتی خوش کن کامل فیلتر دار در کامیون‌های ایویکو ؛هوو ؛کامیون بنز؛ کامیون بادسان و به طور کلی در اکثر وسایل نقلیه سنگین کاربرد دارد .در واقع سوپاپ ساعتی خوش کن کامل فیلتر دار را جزو موارد پرمصرفی لوازم بادی می‌توان محسوب کرد.

فیلتر خوش کن همانطور که از اسمش هم پیداست ؛مانند فیلترهای ماشین‌های دیگر وظیفه تصفیه هوا را بر عهده دارد. یعنی آب و روغن هوا را گرفته و در پیشگیری از آسیب به قطعات وسیله نقلیه بسیار موثر است استفاده و کاربرد از سوپاپ ساعتی خوش کن کامل مخصوصاً در فصل زمستان به شدت دیده می‌شود.

سوپاپ ساعتی خوش کن کامل
سوپاپ ساعتی خوش کن کامل : ۰۹۱۵۱۰۷۶۸۸۷

در واقع قطرات آبی که از این فیلتر رد می‌شود اگر به موتور وسیله نقلیه برسد منجر به یخ زدگی موتور وسیله نقلیه خواهد شد و باعث آسیب به موتور می‌شود. به طور کلی وظیفه اصلی و کاربرد سوپاپ‌های ساعتی خوش کن کامل، تصفیه هوا و روغن را انجام می‌دهد و باعث انتقال هوا به داخل خودرو می‌باشد.

اهمیت و نقش سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

از آنجایی که وسایل نقلیه سنگین جدید در حال حاضر فقط با مکانیزم لوازم بادی کار می‌کنند از جابجایی صندلی ماشین گرفته تا مکانیزم ترمزهای خودرو همگی از طریق قطعات لوازم بادی کار می‌کنند. اگر این فیلتر ساعتی خوش کن کامل نتواند عملکرد خوبی را در وسیله نقلیه از خود نشان دهد باعث می‌شود تا به تدریج منجر به فشار در بخش کمپرسور خودرو شود. یعنی می‌تواند باعث داغ شدن سرسیلندر شده و حتی باعث افزایش و بالا آمدن سطح روغن وسیله نقلیه شود که می‌تواند آسیب‌های جدی بعدی را برای وسیله نقلیه در پی داشته باشد.

به همین دلیل سوپاپ ساعتی خوش کن کامل در سلامت و عملکرد خودرو بسیار اهمیت زیادی دارد. چون هوای سالم را که از طریق قطعات لوازم بادی است را دریافت کرده به بخش‌های داخلی خودرو از جمله موتور هوای صاف را وارد می‌کند.

بخش‌ها و اجزای مختلف سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

 • بخش فیلتر خشک کن
 • قسمت تخلیه
 • قسمت شیر کنترل فشار
 • قسمت شیر کنترل خروجی
بخش‌ها و اجزای مختلف سوپاپ ساعتی خوش کن کامل
بخش‌ها و اجزای مختلف سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

وظیفه بخش فیلتر خشک کن

همانطور که اشاره شد این بخش وظیفه تصفیه هوا و ورود آن به موتور را بر عهده دارد.

بخش شیر تخلیه

شیر تخلیه معمولاً در کنار فیلتر تعبیه شده است و جهت فضولات و هوای آلوده و ذرات کثیفی می‌باشد که در آن جمع می‌شود. معمولاً با باز شدن شیر تخلیه این ذرات آغشته به فضولات تخلیه خواهند شد. این کار باعث افزایش طول عمر فیلتر خشک کن خواهد بود.

شیر کنترل فشار

وقتی که فیلتر هوای مجدد را بخواهید بگیرید این شیر کنترل وظیفه نگهداری هوای فشرده به قطعه را بر عهده دار. شیر کنترل فشار وظیفه دارد این هوای وارد شده را نگه داشته و در واقع پشت هوا را می‌بندد .پس از اینکه هوا داخل موتور شد این هوا را نگه خواهد داشت. تا فیلتر کار خود را به خوبی انجام دهد و بتواند هوای تازه را وارد کند.

شیر کنترل خروجی

کاربرد شیر کنترل خروجی برای زمانی است که شما وسیله نقلیه را خاموش کرده باشید. در وسایل نقلیه قدیمی پیش از هرگونه حرکتی باید وسیله نقلیه حدود مدت زمان زیاد روشن می‌ماند تا بتواند فرایند حرکت کردن را انجام دهد. اما در حال حاضر با وجود قطعات و بخش‌های مختلفی که در لوازم بادی وجود دارد. هیچ نیازی به این کار نیست در واقع شیر کنترل خروجی زمانی که وسیله نقلیه خاموش باشد باد را در داخل خود نگه خواهد داشت. این کار باعث می‌شود که در هر زمانی که نیاز به روشن کردن مجدد خودرو احتیاجی به روشن گذاشتن ماشین برای زمان طولانی نخواهد بود.

قیمت سوپاپ ساعتی

قیمت سوپاپ ساعتی بر اساس مدل سوپاپ‌ها؛ جنس سوپاپ‌ها؛ کیفیت آنها متغیر است .چون که سوپاپ‌های ساعتی خوش کن کامل دارای دو مدل هستند. قیمت سوپاپ ساعتی خوش کن کامل فیلتر دار با قیمت سوپاپ ساعتی خوش کن کامل بدون فیلتر متفاوت می‌باشد. هم اکنون می‌توانید جهت استعلام قیمت انواع سوپاپ ساعتی از طریق شماره تماس ۰۹۱۵۱۰۷۶۸۸۷ با مدیریت و مسئول فروش مجموعه فولاد یدک در ارتباط باشید.

نمایندگی فروش انواع سوپاپ ساعتی خوش کن کامل

جهت ارتباط با بزرگترین نمایندگی فروش انواع سوپاپ ساعتی خشک کن کامل را شما می‌توانید با شماره ۰۹۱۵۱۰۷۶۸۸۷ تماس بگیرید. می‌توانید معمولاً از طریق مراجعه با نمایندگی‌های فروش جهت خرید انواع سوپاپ ساعتی خشک کن با قیمت مناسب و فروش عمده اقدام لازم را انجام دهید. مجموعه فولاد یدک از جمله مراکز فروش معتبر انواع لوازم بادی در برندهای معتبر و انواع پیچ چرخ و طور کلی لوازم زیر شاسی کامیون می‌باشد. شما در هر ساعت شبانه روز می‌توانید جهت ارتباط با متخصصین ما با شماره ۰۹۱۵۱۰۷۶۸۸۷ در تماس باشید.

بهینه سازی عملکرد سوپاپ ساعتی برای کاهش مصرف سوخت

یکی از موضوعات مهم در صنایع حمل و نقل خودروسازی از جمله خودروهای سنگی در زمینه بهینه سازی عملکرد سوپاپ ساعتی برای کاهش مصرف سوخت می‌باشد. چرا که این بهینه سازی می‌تواند به طور قابل توجهی در کارایی موتورها و بهره‌وری سوخت کمک کننده باشد.

از جمله روش‌های بهینه سازی شامل:

 • تنظیم دقیق زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها

در این گونه موارد هماهنگی دقیق زمان بسته شدن سوپاپ‌ها با عملکرد موتور ر به بهینه‌سازی احتراق و کاهش سوخت می‌شود.

 • استفاده از سوپاپ‌های بهینه

یکی دیگر از روش‌هایی که در کاهش سوخت می‌تواند موثر باشد در بهینه‌سازی جریان تاثیرگذار باشد استفاده از سوپاپ‌ها با بهره‌وری بالا است

 • استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته

به کارگیری فناوری‌های مدرن در سیستم‌های تغذیه‌ای مستقیم سوخت الکترونیکی سوپاپ‌ها می‌تواند منجر به بهبود قابل توجهی در کارایی و بهینه‌سازی مصرف سوخت باشد.

راهنمای رفع اشکالات رایج و خرابی معمول در سوپاپ ساعتی وسایل نقلیه سنگین

از جمله نکات حیاتی در رفع مشکلات و خرابی‌های معمول در سوپاپ‌های ساعتی کامیون‌ها می توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

 • لغزش سوپاپ

از جمله مشکلات شایع در سوپاپ‌ها لغزش آنها می‌باشد که می‌تواند باعث کاهش توان موتور و در نتیجه افزایش مصرف سوخت وسیله نقلیه شود برای رفع مشکل باید اقدام به تنظیم مجدد سوپاپ‌ها استفاده از قطعات با کیفیت و مرتبط کنید.

 • انبساط سوپاپ

در صورت انبساط ناگهانی سوپاپ‌ها می‌تواند منجر به تحت تاثیر گذاشتن عملکرد موتور وسیله نقلیه شود در این گونه مواقع باید فورا اقدام به تعمیر یا تعویض سوپاپ‌ها نمایید.

 • فرسایش سوپاپ‌ها

ایجاد فرسایش در سطح سوپاپ باعث نشت سوخت و افت فشار کمپرسی می‌شود مشکل شامل تعویض سوپاپ‌ها یا سرویس و تعمیر مجدد آنها می‌شود.

 • نشت ورودی هوا یا خروجی گاز

از جمله نکاتی که باعث می‌شود تا مصرف سوخت افزایش پیدا کند نشت هوا یا گاز از سوپاپ‌ها است که عملکرد موتور را هم دچار اختلال می‌کند برای منظور باید این مشکل مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد و فورا تعمیر یا تعویض شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *